Kísérletek
- Acélradiátor közelében mozgassunk egy iránytűt függőlegesen fel-le. Mozgatás közben megfigyelhetjük az iránytű átfordulását. A radiátor teteje az iránytű északi pólusát vonzza, a radiátor alja pedig a déli pólusát.
- Tegyük a mágneseket a plexilap alá, majd szórjunk a mágnesek fölé, a plexilapra vasreszeléket. A vasreszelék kirajzolja a mágnesek terét. Oldalról nézve a mágneses mező háromdimenziós ábrázolása is látható. Jól megfigyelhetőek az állandó mágnesek pólusai is.
- Szögletes U alakú vezető keret alsó, vízszintes szakaszát vezessük át egy patkómágnes szárai között. Ha a keretben áram folyik, akkor a mágneses mező hatására a keret vízszintes irányba kilendül. Akár a keretben folyó áram irányát változtatjuk meg, akár a patkómágnes fejre állításával a mágneses mező irányát fordítjuk meg, a keretre ható erő ellentétesre vált. (Természetesen, ha a két változást egyszerre hajtjuk végre, akkor a keretre ható erő iránya nem változik.)
- A higanyt tartalmazó hengeres edény közepén helyezzünk el egy rúdmágnest. Az edényben lévő higanyba nyúljon be egy röpzsinór. Az edény alján, a higanyból vezessen ki egy csatlakozó. Hozzunk létre olyan áramkört, amelyben a mozgásra képes röpzsinóron, illetve a higanyon keresztül folyik az áram. Az áram bekapcsolása után a röpzsinór körbejárja a higanyos edény közepén lévő rúdmágnest.
- Az egymást vonzó mágneses ütközők segítségével tökéletesen rugalmatlan ütközéseket valósíthatunk meg. Az ütközés után a mágnesek hatására a kiskocsik egymáshoz tapadnak, és együtt mozognak tovább. Megvalósíthatunk olyan frontális ütközéseket is, amikor az egymással szemben mozgó kiskocsik az ütközés végén összetapadva megállnak, így teljes mértékben elvesztik mozgási energiájukat.
- Állítsunk be a monitoron egy jól ismert állóképet, majd fordítsuk oldalára, illetve teljesen fejre a monitort. Figyeljük meg, hogyan változnak a színek az elforgatás következtében. A monitor ki-be kapcsolására a színek (legtöbbször) helyreállnak.
- Hagyományos katódsugárcsöves televízió készülékkel vagy monitorral végezhetjük el ezt a kísérletet. Állítsunk elő a képernyőn egy homogén színt, majd közelítsünk a képernyőhöz állandó mágneseket. Ha a mágneseket a képernyő felületére fektetjük, akkor csodálatos színes mintázatot (úgynevezett Lorentz-lenyomatot) figyelhetünk meg a képernyőn.
- Készítsünk mágneses ingát! Két mágneskorong egyikét rögzítsük az asztalon, a másikat függesszük fel felette úgy, hogy egyensúlyi helyzetben elég közel legyenek egymáshoz, vonzó helyzetben. Mérjük meg a kitérített ingára ható vonzóerõt a kitérítési szög függvényében!
- Mérjük meg, hogyan függ két állandó mágnes között fellépõ erõ a mágnesek távolságától
- Készítsünk egy mágnes és egy lágyvas felhasználásával ,,mágneses ingát''! Az asztalra rögzített egyik test felett lengjen a másik! Vizsgáljuk meg az inga mozgását a kitérítés szögének és a testek egyensúlyi távolságának függvényében!
- Határozzuk meg egy korong alakú mágnes körül több pontban az indukcióvektor irányát! Használjunk elõször vasreszeléket, majd iránytût!
- ,,Miképp fejthetni meg azt, hogy a delejes acélrúd hatása a rúd közepe táján semmi, a rúd végei felé pedig mindinkább növekszik? - kérdezte Jedlik Ányos egy vizsgán 1871-ben.
Mérjük meg egy iskolai rúdmágnes környezetében a B mágneses indukció irányát, és szemléltessük a mágneses mezõt B-vonalakkal.
- Mérjük meg egy iránytû segítségével a mágneses indukcióvektor nagyságát a rúdmágnes közepétõl számított r távolság függvényében! Méréseinket két különbözõ egyenes mentén végezzük el!
Felhasználhatjuk, hogy a földi mágneses tér indukcióvektorának vízszintes összetevõje
0,02 mT nagyságú.
- Két rúdmágnes közül az egyiket rögzítjük, a másikat pedig engedjük szabadon forogni a középpontján átmenõ függõleges tengely körül. Tanulmányozzuk a mágnesre ható forgatónyomatékot az elfordulási szög és a mágnesek l távolságának függvényében!
- Az ütközések ugyanúgy játszódnak le taszító mágneses ütközők esetén is, mint rugókkal: Ha az álló céltárgy és a lövedék tömege megegyezik, akkor az ütközés után a lövedék megáll, és a céltárgy ugyanakkora sebességgel mozog, mint amennyivel a lövedék becsapódott.
- Az egymást vonzó mágneses ütközők segítségével tökéletesen rugalmatlan ütközéseket valósíthatunk meg. Az ütközés után a mágnesek hatására a kiskocsik egymáshoz tapadnak, és együtt mozognak tovább.
- Vízszintes asztalon indigópapír segítségével megörökíthetjük egy nagyméretû guruló acélgolyó nyomvonalát. Helyezzünk el egy mágnest az asztalon, és vizsgáljuk meg a mellette más-más távolságra elhaladó golyó pályáját!
|