Jelenség leírása
,,Miképp fejthetni meg azt, hogy a delejes acélrúd hatása a rúd közepe táján semmi, a rúd végei felé pedig mindinkább növekszik? - kérdezte Jedlik Ányos egy vizsgán 1871-ben. Mérjük meg egy iskolai rúdmágnes környezetében a B mágneses indukció irányát, és szemléltessük a mágneses mezõt B-vonalakkal.
Eszközök
Rúdmágnes
Magyarázat
A mágneses indukcióvektor irányát többféle módon is meg lehet határozni. Bogdán Ákos (Pécs, Leöwey Klára Gimn. 11. évf) a közismert ,,vasreszelékes módszert'' alkalmazta. Egy esztergapadról mágnessel összegyûjtött, majd többszörösen átszitált finom vasporral szép mintázatot tudott ,,rajzolni''. Ezután festékszóróból óvatosan lakkot fújt a papírra, így rögzítette az erõvonal-képet. Mások fénymásolatot készítettek a vasreszelék-rajzolatról, s azt mellékelték a jegyzõkönyvükhöz.
Többen kicsiny mágnest (pl. mágnesezett varrótût) vékony fonálra függesztettek, s az így készített kicsiny iránytûvel ,,tapogatták le'' a mágneses indukcióvektor irányát. Gáspár Merse Elõd (Fazekas M. Fõvárosi Gyak. Gimn. 12. évf.) az inga lengésidejét mérve a mágneses indukció nagyságát is össze tudta hasonlítani különbözõ pontokban (). Megállapította, hogy a Föld mágneses tere (a vizsgált mágnes 10 cm-es környezetében) legalább 30-szor gyengébb a mérendõ mágnes terénél.
Lipcsei Gábor (Bp., ELTE Radnóti M. Gyak. Isk. 11. évf.) is iránytûvel határozta meg az indukcióvektor irányát, majd ebben az irányban egy kicsit elmozdította az iránytû tengelyét, ott ismét irányt mért, s így - kis lépésekben, hosszú, kitartó munkával - feltérképezte az erõvonalakat.
A megfigyelt erõvonalképek általában azt mutatták, hogy a mágneses erõvonalak nem csak a mágnesrúd végénél, hanem hosszabb szakaszon lépnek ki a mágnesbõl, illetve futnak be a másik vége közelében. Geresdi Attila (Pécs, Árpád Fejedelem Gimn. 10. évf.) vizen úszó parafadugóba tût szúrt, majd mágnesrudat tartott fölé. A dugó a ,,mágneses pólus'' alá úszott. Mérései szerint a mágneses mezõ így definiált pólusai a rúd teljes hosszának 88%-ánál helyezkednek el.