Kísérletek
- A fényforrással állítsunk elő párhuzamos fénynyalábot, amivel világítsuk meg oldalról az üvegkádat. A víz feletti levegőben füsttel, a vízben pedig fluoreszcens festék segítségével tudjuk láthatóvá tenni a fényt. Jól láthatjuk a beeső fénysugarat, a megtört fénysugarat és a visszavert fénysugarat is. Ha a fény vízből halad levegő felé, akkor nagyobb beesési szögek esetén a kilépő megtört fénysugár eltűnik, ilyenkor teljes visszaverődés jön létre.
- A kísérlethez olyan síktükör kell, amelynek egyik oldala ezüstözött, de ezen nincs védőréteg. Ha a lézerfény közvetlenül az ezüstözött felületre esik, akkor az ernyőn egyetlen visszavert fényfoltot láthatunk. Ha a tükör üveglapján keresztül éri a fény az ezüstözött felületet, akkor az ernyőn visszavert fényfoltsorozatot láthatunk. Megfigyelhetjük, hogy a második visszavert fényfolt a legerősebb.
- Mérjük meg minél pontosabban egy kézi nagyító fókusztávolságát, s határozzuk meg a mérés hibáját is!
- Mérjük meg minél pontosabban egy kézi nagyító fókusztávolságát, s határozzuk meg a mérés hibáját is!
- Határozzuk meg, hogy egy színházi látcsõbe nézve milyen irányban lévõ tárgyakról láthatunk képeket és mekkora a nagyítás! Függ-e a nagyítás a tárgy távolságától?
|