Kísérletek
- Egy hosszú, egyenes vonalzót a vízszintes asztalon
ferde helyzetből elengedünk. Hány centiméterrel csúszik el a vonalzó alsó pontja, mire a vonalzó újra nyugalomba kerül? Mérjük meg az elcsúszást a vonalzó kezdeti állását jellemző szög függvényében, legalább háromféle súrlódási együttható esetén!
- Mérjük meg egy száraz és egy teljesen átázott hurkapálca sûrûségét! Vizsgáljuk meg azt is, hogyan változik a vízbe helyezett hurkapálca sûrûsége az idõ függvényében!
- Mérjük meg különbözõ keménységû ceruzák grafitjának fajlagos ellenállását!
- Hány köbcentiméter gáz fejlõdik egyetlen pezsgõtabletta vízben való feloldása során?
- Mérjük meg néhány gyümölcsfajta százalékos víztartalmát!
- Mérjük meg az emberi hajszál szakítószilárdságát! Függ-e ez a haj színétõl?
- Készítsünk hajszálhigrométert a levegõ relatív páratartalmának mérésére (lásd pl. Budó: Kísérleti fizika I., 144,4.ábra)! Végezzünk méréseket a lakás különbözõ helyiségeiben, valamint szabad levegõn is különbözõ napszakokban!
- Átlátszó, hengeres palack aljába tegyünk homokot, majd töltsük tele vízzel és zárjuk le a tetejét. Rázzuk össze a keveréket, majd a palackot állítsuk ismét függõleges helyzetbe. Tanulmányozzuk a homok ülepedését! Adjuk meg a leülepedett anyag mennyiségét az idõ függvényében! Milyen módon következtethetünk a homokszemcsék méretére?
- Az egyik végén meggyújtott papírcsíkon fellobbanó láng terjedési sebessége függ a papír vastagságától. Vizsgáljuk meg ezt a jelenséget! Függ a láng sebessége attól, hogy a papírcsíkot hõvezetõ, vagy hõszigetelõ lapra helyeztük? (Vigyázz, óvatosan kísérletezz!)
- Mérjük meg a lépéshossz, illetve a lépések frekvenciájának sebességfüggését - lassú sétától a gyors futásig!
- Mérd meg minél pontosabban saját tested térfogatát! Becsüld meg az eredmény pontosságát!
- Mérjük meg, hogy a kelésben levõ tészta térfogata hogyan függ az eltelt idõtõl! Hogyan függ a térfogatváltozás sebessége a környezet hõmérsékletétõl?
- Ferdén tartott, égõ gyertyából cseppentsük a megolvadt paraffint egy vízszintes helyzetû rajzlapra! Mérjük a rajzlapon keletkezõ paraffinfolt átmérõjét az esési magasság függvényében!
- Nagyméretû, átlátszó edényben lévõ vízbe a víznél kisebb sûrûségû golyókat ejtünk. Hogyan függ a H behatolási mélység a h ejtési magasságtól és a golyó r sugarától?
- Étolajban egy kicsiny vízcsepp közelítõleg gömb alakot vesz fel és egyenletes sebességgel süllyed. Hogyan függ a süllyedés sebessége a csepp méretétõl?
- A vízcsapból lassan kifolyó víz egyre szûkülõ sugárban folyik, majd cseppekre szakadozik szét. Mérjük meg, hogyan függ az egybefüggõ vízsugár hossza a vízhozamtól!
|