Jelenség leírása
Egy hosszú, egyenes vonalzót a vízszintes asztalon ferde helyzetből elengedünk. Hány centiméterrel csúszik el a vonalzó alsó pontja, mire a vonalzó újra nyugalomba kerül? Mérjük meg az elcsúszást a vonalzó kezdeti állását jellemző szög függvényében, legalább háromféle súrlódási együttható esetén!
Összeállítás
A jelenség meglehetõsen összetett. Megfigyelhetõ, hogy a mozgás elsõ szakaszában a vonalzó alsó vége még nem csúszik. Késõbb, a vonalzó bizonyos helyzetében (bizonyos határszögnél) a vonalzó A pontja elcsúszik. A határszög nagysága és a csúszás iránya függ a súrlódási együtthatótól és a kezdõhelyzet alfa szögétõl.
Eszközök
szögmérő, vonalzó
Magyarázat
A kezdeti és a végsõ helyzet közötti elmozdulás könnyen mérhetõ. Gondos munkát igényel azonban a kezdeti helyzet szögének pontos beállítása, az indítás megbízható, lökésmentes megvalósítása, valamint a vizsgált elmozdulás minél pontosabb mérése. Major Zsuzsanna (Stuttgart, Friedrich Eugens Gymn., IV. o.t.) 30 cm-es mûanyag vonalzó elmozdulását mérte ötféle anyagon:
1. sima falapon (0,1);
2. mûanyagréteggel bevont falapon (0,15);
3. érdes falapon (0,2);
4. papíron (0,3);
5. szõnyegen (0,4).
(A súrlódási együttható értékei becsült számok.) Az indítás szögét 10o-onként változtatta, mindegyik helyzetbõl 5 alkalommal végezte el a mérést.
Az ábrán mérési eredményeinek átlagolt értéke látható. A grafikonon feltüntetett mérési hibák az 5-5 adat (zsebszámológéppel számolt) szórásainak felelnek meg.