Kísérletek
- Fényképezõgép exponálási idejének mérése. Hálózati váltakozó feszültséggel táplált fényforrásaink fényerõssége 100 Hz frekvenciával ingadozik. Készítsünk egy fényforrásról különbözõ expozíciós idejû felvételeket úgy, hogy a gépet az exponálás ideje alatt oldalirányban elforgatjuk! Célszerû fényforrásnak fénycsövet választani. Beküldendõ az 1/25 vagy 1/30 másodperces expozíciós idõvel készült kép másolata, s a kép alapján a tényleges expozíciós idõ meghatározása.
- Mérjük meg egy fényes fekete felület fényvisszaverõ képességét a beesési szög függvényében! Hasonlítsuk össze ezt egy fényes fehér felület fényvisszaverõ képességével! (Ha nem áll rendelkezésre megfelelõ fénymérõ eszköz, akkor fototranzisztorból vagy fotodiódából könnyen és olcsón készíthetünk.)
- Mérjük meg a beesési szög függvényében, hogy egy mûanyag vonalzó a ráesõ fény hányad részét veri vissza, hányad részét engedi át, s hányad részét nyeli el!
- Hogyan függ a gyertya által kisugárzott fény a kanóc hosszától?
- A TV készülék távirányítója láthatatlan, infravörös fényt bocsát ki. Vizsgáljuk meg, hogy mennyire engedik át és mennyire verik vissza papírlapok ezt a fényt!
- Az olaj- vagy zsírfolt a papírlapon észrevehetetlenné válik, ha a lap két oldalának megvilágítását kiegyenlítjük. Vizsgáljuk meg egy adott fényforrás (pl. zsebizzó) által létesített megvilágítást a távolság és a beesési szög függvényében!
- Lupén keresztül szemlélve a színes monitort, vagy a színes TV képernyõjét kék, zöld és vörös pontokat vagy szakaszokat láthatunk. Optikai méréssel határozzuk meg két azonos színû pont vagy szakasz egymástól való távolságát mindkét esetben.
|