Kísérletek
- Mérjük meg egy digitális mérõmûszer belsõ ellenállását, ha azt feszültségmérésre állítjuk! Függ-e a belsõ ellenállás a méréshatártól?
- Egy huzamosabb ideje mûködõ volfrámszálas olvasólámpa villásdugóját húzzuk ki a konnektorból. Mérjük meg, hogyan változik a lehûlõ izzószál ellenállása az idõ függvényében.
Mennyi idõ alatt csökken az ellenállás az üzemi érték felére?
- Készítsünk különbözõ tömegszázalékú konyhasóoldatokat, majd helyezzünk beléjük különbözõ (Fe, Cu, Al stb.) fémelektródákat. Mérjük meg a fellépõ elektromos feszültség kezdeti értékét és idõbeli változását!
- Mérjük meg három különbözõ 1,5 V-os galvánelem (pl. ceruza-, bébi-, góliátelem) belsõ ellenállását és hasznosítható energiáját! Milyen mérhetõ elektromos tulajdonságtól függ az elem ára?
- Puha fekete ceruzával satírozzunk be egy papíron különbözõ alakú és nagyságú téglalapokat. Mérjük meg a téglalapok elektromos ellenállásait a szemközti oldalaik között! Találunk-e valamilyen szabályosságot?
- Vizsgáljuk meg, hogyan függ a kerékpár-dinamó által különbözõ állandó ellenállásokon leadott elektromos teljesítmény a forgórész fordulatszámától!
- Készíts légáramlásmérõt, melynek mûködése egy forró huzal elektromos ellenállásváltozásán alapszik. (A huzalt csak kis feszültséggel - max. 42 V - melegítsd!) Térképezd fel vele a hajszárítóból vagy porszívóból kiáramló levegõ sebességeloszlását!
- Hogyan függ egy zsebrádió által felvett elektromos teljesítmény attól, hogy milyen hangosan hallgatjuk a rádiót?
- 4,5 V-os zsebtelepre kössünk egy adott névleges teljesítményû zseblámpaizzót! Mérjük meg, hogyan változik az izzó tényleges teljesítménye a bekapcsolástól eltelt hosszú idõ folyamán! Határozzuk meg az izzó által felvett energiát az idõ függvényében!
|