Jelenség leírása
Készíts légáramlásmérõt, melynek mûködése egy forró huzal elektromos ellenállásváltozásán alapszik. (A huzalt csak kis feszültséggel - max. 42 V - melegítsd!) Térképezd fel vele a hajszárítóból vagy porszívóból kiáramló levegõ sebességeloszlását!
Eszközök
ellenálláshuzal, Hajszárító, multiméter
Magyarázat
M. 134. Készíts légáramlásmérõt, melynek mûködése egy forró huzal elektromos ellenállásváltozásán alapszik. (A huzalt csak kis feszültséggel - max. 42 V - melegítsd!) Térképezd fel vele a hajszárítóból vagy porszívóból kiáramló levegõ sebességeloszlását!
Megoldás. A méréshez olyan anyagot célszerû választani, amelynek ellenállása erõsen függ a hõmérséklettõl (nagy a hõfoktényezõje). Legegyszerûbb egy összetört burájú izzólámpa volframszálával végezni a méréseket. Vigyáznunk kell arra, hogy a szál ne melegedjék fel az izzás hõmérsékletéig (szabad levegõn nagyon hamar kiégne); a lámpát a névleges értéknél kisebb feszültségû telepre szabad csak kapcsolnunk.
Az ellenállás értékét feszültség- és árammérõ mûszerrel határozhatjuk meg (1. ábra). Sallai László (Túrkeve, Ványai A. Gimn., II. o.t.) Wheatstone-híd segítségével mérte egy 42 V-os vetítõizzó ellenállását, illetve annak változását.
1. ábra
A huzal ellenállása és a hõmérséklete között egyértelmû kapcsolat van, a hõmérsékletet pedig a drót körüli légáramlás sebessége szabja meg. Czipó Béla (Eger, Balassi B. Ált. Isk., 8. o.t.) egy hajszárító téglalap alakú nyílása elõtt (a berendezés szimmetriasíkjában) megkereste azokat a pontokat, ahová elhelyezve a lámpa huzalját, a mért ellenállás ugyanakkorának adódott. Ezeket a pontokat összekötve megkapta az azonos légáramlási sebesség ehhez tartozó ,,szintvonalakat'' (2. ábra).
2. ábra
Kicsit nehezebb feladat a mérés hitelesítése: annak meghatározása, hogy egy bizonyos ellenállásérték mekkora áramlási sebességnek felel meg. Páncél Csaba (Monor, József A. Gimn., I. o.t.) szélcsendes idõben egy autó ablakán kilógatott eszköz ellenállását mérte az autó kilométeróráján leolvasott sebesség függvényében. Megyeri Katalin (Monor, József A. Gimn., II. o.t.) az iskolai centrifugára szerelte az izzót, és a fordulatszám függvényében mérte az ellenállást. Az áramot csúszógyûrûs érintkezõ segítségével vezette a lámpához.