Kísérletek
- A vízzel telt mérőhengerbe helyezzük el a szájával lefelé fordított kémcsövet úgy, hogy a kémcső lezárt vége alig emelkedjen a vízszint fölé. Ezután a mérőhengert gumilappal zárjuk le, majd a gumilap lenyomásával növeljük meg a nyomást. Hasonló összeállítást kaphatunk akkor is, ha a mérőhengert és a gumilapot lezárt, átlátszó, vízzel telt műanyag palackkal helyettesítjük, és ebben helyezzük el a búvárt (fejjel lefelé álló kémcsövet). Nagyobb nyomás hatására a kémcsőben lévő levegő összenyomódik, a kémcsőben lévő víz mennyisége megnő, a kémcső átlagsűrűsége a víz sűrűsége fölé növekedhet. Ilyenkor a búvár (kémcső) lesüllyed. Ha a nyomást lecsökkentjük, a búvár felemelkedik.
- Egy huzamosabb ideje mûködõ volfrámszálas olvasólámpa villásdugóját húzzuk ki a konnektorból. Mérjük meg, hogyan változik a lehûlõ izzószál ellenállása az idõ függvényében.
Mennyi idõ alatt csökken az ellenállás az üzemi érték felére?
- Tegyünk a légszivattyú üvegbúrája alá egy kisméretű főzőpoharat, amely félig szobahőmérsékletű vizet tartalmaz. A vízben legyen egy folyadékos hőmérő is, melynek segítségével kívülről is leolvashatjuk a víz hőmérsékletét. Kapcsoljuk be a légszivattyút, és figyeljük meg a víz forrását a főzőpohárban. Ha a nyomás elegendően alacsonyra csökken, akkor a vízben buborékok jelennek meg, majd a további nyomáscsökkenés hatására a víz heves forrásba kezd. Egy-két perces forralás után a "forró víz" hőmérséklete néhány fokot csökken. A légszivattyú kikapcsolása után szinte azonnal abbamarad a forrás.
- Mártsuk a gázhálózatra csatlakoztatott gumicsövet a szappanoldatba, és így készítsünk gázzal töltött szappanbuborékokat. A kisebb méretű buborékok a levegőben lesüllyednek, a nagyobb méretűek pedig felemelkednek. Ugyancsak létrehozhatunk szappanbuborékokat a megnedvesített asztal felületén. A szappanbuborékokat meggyújthatjuk, égésük látványos, de nem robbanásszerű.
- Mérjük meg, hogyan függ a mikrohullámú sütõben egy pohárban levõ víz melegedésének sebessége a víz mennyiségétõl, a pohár méreteitõl és a forgótányéron elfoglalt helyétõl!
- Szódásszifon fejébe csavarjunk szénsavpatront. A fej alá tegyünk sötét színű posztót vagy bársonyt, és erre az textilanyagra engedjük rá a szénsavpatronból kiáramló gázt. A széndioxid gyors kiáramlása annyira lehűti a gázt, hogy a textilanyagon szilárd széndioxid, vagyis szárazjég, más néven szénsavhó jön létre. A szárazjég rövd idő alatt elillan, tudományos nevén szublimál.
- Vashuzal és vörösrézhuzal felhasználásával készítsünk termoelemet! Érzékeny mérõmûszer segítségével vegyük fel a feszültség-hõmérséklet diagramot, majd mérjük meg a termoelemmel kezünk bõrfelületének hõmérsékletét!
|