Média
Jelenség leírása
A vízzel telt mérőhengerbe helyezzük el a szájával lefelé fordított kémcsövet úgy, hogy a kémcső lezárt vége alig emelkedjen a vízszint fölé. Ezután a mérőhengert gumilappal zárjuk le, majd a gumilap lenyomásával növeljük meg a nyomást. Hasonló összeállítást kaphatunk akkor is, ha a mérőhengert és a gumilapot lezárt, átlátszó, vízzel telt műanyag palackkal helyettesítjük, és ebben helyezzük el a búvárt (fejjel lefelé álló kémcsövet). Nagyobb nyomás hatására a kémcsőben lévő levegő összenyomódik, a kémcsőben lévő víz mennyisége megnő, a kémcső átlagsűrűsége a víz sűrűsége fölé növekedhet. Ilyenkor a búvár (kémcső) lesüllyed. Ha a nyomást lecsökkentjük, a búvár felemelkedik.
Összeállítás
A vízzel telt mérőhengerbe helyezzük el a szájával lefelé fordított kémcsövet úgy, hogy a kémcső lezárt vége alig emelkedjen a vízszint fölé. Ezután a mérőhengert gumilappal zárjuk le, majd a gumilap lenyomásával növeljük meg a nyomást. Hasonló összeállítást kaphatunk akkor is, ha a mérőhengert és a gumilapot lezárt, átlátszó, vízzel telt műanyag palackkal helyettesítjük, és ebben helyezzük el a búvárt (fejjel lefelé álló kémcsövet).
Eszközök
átlátszó műanyag palack., gumilap, kémcsövek, Vízzel telt magas mérőhenger
Magyarázat
128. Cartesius-búvár
A Cartesius-búvár nevû kísérlet Descartes-ról kapta a nevét (Descartes nevének latinos változata Cartesius). A búvár lényegében egy vízbe merülõ, szájával lefelé álló kémcsõ, amelyben annyi levegõ van, hogy a kémcsõ éppen ússzon. Ha az egész rendszerben (például egy gumilap segítségével) megnöveljük a nyomást, akkor a búvár lesüllyed. A nyomás növekedésének hatására ugyanis a kémcsõben lévõ levegõ összenyomódik, így a kémcsõ átlagsûrûsége a víz sûrûsége fölé növekszik, a kémcsõ lemerül.
Ha a többletnyomást megszûntetjük, akkor a kémcsõben lévõ levegõ kitágul, a kémcsõ átlagsûrûsége lecsökken. Ilyenkor általában a búvár felemelkedik, mert a búvár átlagsûrûsége a víz sûrûsége alá csökken. Elõfordulhat azonban az is, hogy a mélyben lévõ búvár lent marad, mert a víz hidrosztatikai nyomása elegendõ ahhoz, hogy a kémcsõ átlagsûrûségét a víz sûrûsége felett tartsa. Ilyenkor a vizet tartalmazó edényt lezáró gumilapot felfelé kell húzni, vagyis a rendszerben lévõ nyomást csökkenteni kell, és a búvár felemelkedik. (Megjegyezzük, hogy a lent maradó búvárt úgy is a felszínre hozhatjuk, ha a körülötte lévõ vizet felmelegítjük, hiszen a magasabb hõmérséklet is a kémcsõben lévõ levegõ jelentõs kitágulásával jár.)
Cartesius-búvárt készíthetünk vízzel telt, lezárt mûanyag palackból is. Ebben az esetben a palack oldalának összenyomásával könnyen megnövelhetjük benne a nyomást. Szórakoztató kísérletet mutathatunk be úgy, ha a palackba három levágott gyufafejet teszünk. A nyomást növelve elérhetjük, hogy az egyik gyufafej lesüllyedjen, a másik fent maradjon, a harmadik pedig éppen a palack közepére kerüljön. A gyufafejek azért viselkednek Cartesius-búvárként, mert a gyufaméreg porózus anyagból készül, amely sok kicsiny, levegõvel telt üreget tartalmaz, melyekben a levegõ nagyobb külsõ nyomások esetén ugyanúgy összenyomódik, mint a kémcsõben. Viszont a három levágott gyufafej sohasem azonos teljesen, tehát lesz olyan nyomás, amikor az egyik lesüllyed, a másik egyáltalán nem indul el, míg a harmadikat (instabil egyensúlyi helyzetben) a palack közepén tarthatjuk.