Kísérletek
- Csatlakoztassuk a szigetelt tartón lévő cinklemezt az elektroszkóphoz röpzsinór segítségével. A megdörzsölt PVC rúddal töltsük fel negatív töltésűre a cinklemezt, majd világítsuk meg ultraibolya fénnyel. Végezzük el ugyanezt a kísérletet úgy is, hogy a cinklemezt az üvegrúddal pozitívra töltjük. A negatívra töltött cinklemez elveszíti a töltését az ultraibolya megvilágítás hatására, míg a pozitívra töltött cinklemez esetén az elektroszkóp állandó értékű töltést jelez.
- Csatlakoztassuk a nagyfeszültségű tápegységet a kerékkel ellátott katódsugárcsőhöz, majd kapcsoljuk be. A katódból kilépő elektronok megforgatják a kereket, ami a fluoreszcens bevonat hatására zöldes fénnyel világít.
- Csatlakoztassuk a nagyfeszültségű tápegységet a katódsugárcsőhöz, majd kapcsoljuk be. Alkalmas módon közelítsünk patkómágnessel a katódsugárcsőhöz. A mágnes hatására megfigyelhetjük az elektronok (katódsugarak) eltérülését.
- Csatlakoztassuk a nagyfeszültségű tápegységet a Máltai kereszttel ellátott katódsugárcsőhöz, majd kapcsoljuk be. Ha a Máltai kereszt a katódsugarak útjába kerül, akkor a katódsugárcső fluoreszcens anyaggal bevont oldalán kirajzolódik a Máltai kereszt árnyéka.
|