Média
Jelenség leírása
Csatlakoztassuk a nagyfeszültségű tápegységet a katódsugárcsőhöz, majd kapcsoljuk be. Alkalmas módon közelítsünk patkómágnessel a katódsugárcsőhöz. A mágnes hatására megfigyelhetjük az elektronok (katódsugarak) eltérülését.
Összeállítás
Csatlakoztassuk a nagyfeszültségű tápegységet a katódsugárcsőhöz, majd kapcsoljuk be. Alkalmas módon közelítsünk patkómágnessel a katódsugárcsőhöz.
Eszközök
Katódsugárcső, nagyfeszültségű tápegység, patkómágnes.
Magyarázat
151. Katódsugárcsõ (mágneses eltérítés)
A katódsugárcsövek üvegbõl készült eszközök, melyekbõl kiszivattyúzták a levegõt, tehát vákuumozottak. Nagyfeszültség hatására a katódsugárcsövek elektródái között áram folyik, vagyis a katódból elektronok lépnek ki, és ezek az anód felé haladnak. Ha az elektronok útjába fluoreszcens anyaggal bevont lapot helyezünk, akkor láthatóvá tehetjük az elektronnyalábot. Ha patkómágnes segítségével vízszintes irányú mágneses mezõt hozunk létre az elektronnyaláb helyén, akkor a mozgó elektronokra ható mágneses Lorentz-erõ hatására az elektronok függõleges irányban kitérülnek. Ha a mágneses mezõ irányát ellenkezõjére változtatjuk, akkor a mágneses eltérítés is ellentétes irányú lesz.