Média
Jelenség leírása
Szögletes U alakú vezető keret alsó, vízszintes szakaszát vezessük át egy patkómágnes szárai között. Ha a keretben áram folyik, akkor a mágneses mező hatására a keret vízszintes irányba kilendül. Akár a keretben folyó áram irányát változtatjuk meg, akár a patkómágnes fejre állításával a mágneses mező irányát fordítjuk meg, a keretre ható erő ellentétesre vált. (Természetesen, ha a két változást egyszerre hajtjuk végre, akkor a keretre ható erő iránya nem változik.)
Összeállítás
Szögletes U alakú vezető keret alsó, vízszintes szakaszát vezessük át egy patkómágnes szárai között. Ha a keretben áram folyik, akkor a mágneses mező hatására a keret vízszintes irányba kilendül.
Eszközök
állvány, áramforrás., csatlakozó vezetékek, Patkómágnes, szögletes U alakú vezető keret
Magyarázat
145. Áramjárta vezetõre ható erõ bemutatása patkómágnessel
Szögletes U-alakú vezetõkeretet az ábrán látható módon felfüggesztünk, és a keret alsó, vízszintes részét patkómágnessel vesszük körbe. Így a patkómágnes szárai között függõleges mágneses mezõ található. Ha a vezetõkereten áramot vezetünk át, akkor a keret kilendül. Ha az áramirányt megváltoztatjuk, akkor a keret ellentétes irányban lendül ki. Ugyancsak megváltoztatja a keret kitérésének irányát az is, ha a patkómágnest megfordítjuk, vagyis pólusait felcseréljük, így ellentétes irányú mágneses teret hozunk létre.
A jelenséget az áramjárta vezetõre ható mágneses erõ (F = BIl) segítségével magyarázhatjuk meg. A patkómágnes szárai közötti vezetékben az áramirány vízszintes, a vezeték környezetében a mágneses mezõ jó közelítéssel homogén, és függõleges. A mágneses erõ (Lorentz-erõ) a vezetékre is, az indukcióvektorra is merõleges, ami a keret vízszintes irányú kitérülését eredményezi. Az áramirány, illetve a mágneses mezõ irányának megváltoztatása a mágneses erõ irányának megváltozásával jár.