Média
Jelenség leírása
Az egymást vonzó mágneses ütközők segítségével tökéletesen rugalmatlan ütközéseket valósíthatunk meg. Az ütközés után a mágnesek hatására a kiskocsik egymáshoz tapadnak, és együtt mozognak tovább. Megvalósíthatunk olyan frontális ütközéseket is, amikor az egymással szemben mozgó kiskocsik az ütközés végén összetapadva megállnak, így teljes mértékben elvesztik mozgási energiájukat.
Összeállítás
Helyezzünk vízszintes sínre álló kiskocsit és ütköztessünk neki vonzó mágneses ütközővel ellátott másik kiskocsit. Kiskocsik egymásra helyezésével változtassuk az ütköző testek tömegét.
Eszközök
egyforma kiskocsik egymást vonzó mágneses ütközőkkel., Vízszintes sín
Magyarázat
110. Energiaveszteség ütközéskor
Rugalmatlan ütközéskor mindig fellép valamekkora mozgási energia veszteség. Ha a céltárgy kezdetben áll, majd az ugyanakkora tömegû lövedékkel egyenes, centrális, tökéletesen rugalmatlan ütközést végez, akkor a tömeg kétszeresére nõ, a sebesség felére csökken, és a lendület megmarad:
A mozgási energia viszont nem marad meg, hiszen a kezdeti mozgási energia: , míg az ütközés utáni mozgási energia:
vagyis csak a mozgási energia fele marad meg, a többi nagyrészt termikus energiává válik.
Ha két test egymással szemben halad, majd egyenes, centrális, frontális, tökéletesen rugalmatlan ütközést végeznek, akkor bizonyos esetekben teljesen elveszítik a mozgási energiájukat. Ennek az a feltétele, hogy a testek az ütközés után álljanak meg. Ez akkor következik be, ha az ütközés elõtt azonos nagyságú, de ellentétes értelmû lendülettel rendelkeztek, vagyis lendület-összegük az ütközés elõtt (és a lendület-megmaradás miatt az ütközés alatt és után is) nulla:
m1 v1 +m2 v2 =0.