Média
Jelenség leírása
Állítsunk be a monitoron egy jól ismert állóképet, majd fordítsuk oldalára, illetve teljesen fejre a monitort. Figyeljük meg, hogyan változnak a színek az elforgatás következtében. A monitor ki-be kapcsolására a színek (legtöbbször) helyreállnak.
Összeállítás
Állítsunk be a monitoron egy jól ismert állóképet, majd fordítsuk oldalára, illetve teljesen fejre a monitort. Ezt a kísérletet csak hagyományos katódsugárcsöves monitorral vagy tévével végezhetjük el sikeresen, lapos képcsöves eszköz erre nem alkalmas.
Eszközök
Katódsugárcsöves monitor.
Magyarázat
136. Katódsugárcsöves monitor fejre állítása
A hagyományos katódsugárcsöves televízió készülékekben, illetve monitorokban felgyorsított elektronok segítségével állítják elõ a képet. A készülék hátsó részében, a képcsõ hátsó nyúlványában található az úgynevezett elektronágyú, amelybõl nagyenergiájú elektronok lépnek ki, és száguldanak a képcsõ elsõ része, vagyis a képernyõ felé. Az elektronokat elektromágneses tekercsek terelik a megfelelõ pixelek felé, amelyekbõl háromféle van; piros, zöld és kék színû foszforral bevont pontokból áll össze a kép.
A mozgó elektronokra a Föld mágneses tere is hat, amit a katódsugárcsöves készülékekbe beépített speciális áramkörrel semlegesítenek. Ha a készüléket fejre állítjuk, akkor az áramkör nem tudja semlegesíteni (kompenzálni) a Föld mágneses terét, ezért az elektronok kissé máshova csapódnak be a képernyõn, így torz színek jönnek létre. A földi mágneses teret (és egyéb sztatikus mágneses tereket is) az úgynevezett ,,degauss' funkció elindításával tudjuk semlegesíteni, vagy egyszerûen a készülék ki- és bekapcsolásával (mert bekapcsoláskor mindig megtörténik a kompenzáció). Ilyenkor a fejre állított készüléken jelennek meg a helyes színek, majd a normális helyzetbe visszaforgatott készülék mutat torz színeket.