Média
Jelenség leírása
Az ütközések ugyanúgy játszódnak le taszító mágneses ütközők esetén is, mint rugókkal: Ha az álló céltárgy és a lövedék tömege megegyezik, akkor az ütközés után a lövedék megáll, és a céltárgy ugyanakkora sebességgel mozog, mint amennyivel a lövedék becsapódott.
Összeállítás
Helyezzünk vízszintes sínre álló kiskocsit (céltárgy) és ütköztessünk neki taszító mágneses ütközővel ellátott másik kiskocsit (lövedék).
Eszközök
egyforma kiskocsik egymást taszító mágneses ütközőkkel., Vízszintes sín
Magyarázat
108. Rugalmas ütközés mágnesekkel
Rugalmas ütközéseket létrehozhatunk egymást taszító mágnesek segítségével is ugyanúgy, ahogy rugós ütközõkkel. Ha például egy kezdetben álló kiskocsihoz ütköztetünk egy másik, ugyanolyan tömegû kiskocsit, akkor az ütközés végén a lövedék megáll, és a céltárgy folytatja a mozgást ugyanakkora sebességgel, mint amivel a lövedék rendelkezett.
Érdekes megvizsgálni az energetikai viszonyokat. Amikor a két test közös sebességgel halad, akkor a tömegük kétszeres, sebességük fele a beérkezõ lövedék tömegének és sebességének. Mivel a mozgási energia kifejezésében a sebesség négyzete szerepel, így a rendszer mozgási energiája ebben a pillanatban éppen fele a kezdeti mozgási energiának. Ha az ütközést rugókkal valósítjuk meg, akkor a hiányzó mozgási energia az összenyomott rugókban tárolódik. Ha az ütközés egymást taszító mágnesekkel történik, akkor a mágneses mezõ tárolja a hiányzó mozgási energiát. Az összenyomott rugók ugyanúgy tárolhatnak energiát, mint az egymást taszító, egymáshoz közel elhelyezkedõ mágnesek.