Média
Jelenség leírása
Hagyományos katódsugárcsöves televízió készülékkel vagy monitorral végezhetjük el ezt a kísérletet. Állítsunk elő a képernyőn egy homogén színt, majd közelítsünk a képernyőhöz állandó mágneseket. Ha a mágneseket a képernyő felületére fektetjük, akkor csodálatos színes mintázatot (úgynevezett Lorentz-lenyomatot) figyelhetünk meg a képernyőn.
Összeállítás
Hagyományos katódsugárcsöves televízió készülékkel vagy monitorral végezhetjük el ezt a kísérletet. Állítsunk elő a képernyőn egy homogén színt, majd közelítsünk a képernyőhöz állandó mágneseket.
Eszközök
Katódsugárcsöves monitor, patkómágnes., rúdmágnesek
Magyarázat
135. Katódsugárcsöves monitor mágnesekkel
A hagyományos katódsugárcsöves televízió készülékekben, illetve monitorokban felgyorsított elektronok segítségével állítják elõ a képet. A készülék hátsó részében, a képcsõ hátsó nyúlványában található az úgynevezett elektronágyú, amelybõl nagyenergiájú elektronok lépnek ki, és száguldanak a képcsõ elsõ része, vagyis a képernyõ felé. Az elektronokat elektromágneses tekercsek terelik a megfelelõ pixelek felé, amelyekbõl háromféle van; piros, zöld és kék színû foszforral bevont pontokból áll össze a kép.
Ha a katódsugárcsõ elektronjait a képernyõre helyezett mágnesekkel eltérítjük, akkor torz színek jönnek létre. A mágneses térben mozgó elektromos töltésekre ható erõt Lorentz-erõnek nevezzük. Ennek megfelelõen a képernyõn látható rendkívül látványos mintázatokat Lorentz-lenyomatoknak nevezhetjük.