Jelenség leírása
Ha az acél mérõszalagot egy szétnyitható asztal két lapja közé becsúsztatjuk, vagy az asztal szélén egy nehezebb könyvvel leszorítjuk, és lassan kifelé toljuk, a mérõszalag kiálló része egy bizonyos L hosszúság elérése esetén az asztal szélénél hirtelen ,,letörik''. Visszahúzva csak egy jóval kisebb l hosszúságnál ,,egyenesedik ki'' újra. Mérjük meg egy szokásos, lehetõleg 2 m hosszú mérõszalaggal L és l értékeit! Mérjünk ,,lefelé fordított'' szalaggal is! Vizsgáljuk meg a jelenséget ,,ferde asztal'' esetén, az asztal hajlásszögének függvényében!
Eszközök
acérél mőszalag, szögmérő
Magyarázat
M. 162. Ha az acél mérõszalagot egy szétnyitható asztal két lapja közé becsúsztatjuk, vagy az asztal szélén egy nehezebb könyvvel leszorítjuk, és lassan kifelé toljuk, a mérõszalag kiálló része egy bizonyos L hosszúság elérése esetén az asztal szélénél hirtelen ,,letörik''. Visszahúzva csak egy jóval kisebb l hosszúságnál ,,egyenesedik ki'' újra.
Mérjük meg egy szokásos, lehetõleg 2 m hosszú mérõszalaggal L és l értékeit! Mérjünk ,,lefelé fordított'' szalaggal is! Vizsgáljuk meg a jelenséget ,,ferde asztal'' esetén, az asztal hajlásszögének függvényében!
Megoldás. Major Zsuzsanna (Stuttgart, Friedrich-Eugens G. II. o. t.) az 1. ábrán látható kicsit módosított elrendezéssel végezte a mérést. Egy ceruza, illetve papírcsík segítségével úgy rögzítette a mérõszalagot, hogy nem ,,lapította el'' az asztal szélénél, a letörés hanem megtartotta annak íves alakját. Így kétféle helyzetben, felfelé-, illetve lefelé görbülõ szalaggal is tudott méréseket végezni. A szalagot egy deszkához szorította, és a deszka dõlésszögét változtatva mérte L, illetve l értékét (2. ábra). (Vigyázott arra, hogy a szalag lengése ne hamisítsa meg a mérést.) Mérési adatait (amelyek kb. 1 mm pontossággal közvetleül leolvashatók a mérõszalagról) táblázatba foglalta, és grafikusan ábrázolta. A mérések eredményét a grafikon foglalja össze. A letörés L hossza függvényében mind a felfelé görbülõ (I), mind pedig a lefelé görbülõ (II) szalagnál parabolára emlékeztetõ, minimummal rendelkezõ görbével írható le. Az I. esetben a minimumhely kb. = 30o-nál van, a II. esetben pedig 10o környékén. Az l() függvénynek érdekes módon mindkét esetben ugyanott, = 50o környékén ,,törése'' van, ennek egyszerû szemléletes magyarázata nem ismert.
1. ábra
!!\newpage!!
2. ábra