Jelenség leírása
Mérjük meg, hogyan függ az olajozott, sík felületek között fellépõ csúszási súrlódási erõ a nyomóerõtõl, valamint a sebességtõl!
Eszközök
erőmérő, hosszú vonalzó vagy mérőszalag, stopper
Magyarázat
1. ábra
Megyeri Szabolcs a forgó tárcsa kerületi sebességét is igen ötletesen mérte. A társa egy kerékpár-dinamót hajtott meg, s ennek feszültsége jó közelítéssel egyenesen arányos a tárcsa sebességével. Az arányossági tényezõ alacsony fordulatszámon végzett kalibrációs mérésekkel állapítható meg.
(Az 1-20 m/s tartományban) nyolc különbözõ sebességérték és (a 0,9-3 N tartományban) hét különbözõ nyomóerõ mellett mérte a súrlódási erõt. Mérési eredményeinek egy része az 1. és 2. grafikonon látható. (Minden mérési pont három azonos beállítású, de egymástól független mérés átlaga.)
1. grafikon
2. grafikon
Az 1. grafikonról látható, hogy a súrlódási erõ a nyomóerõt növelve növekszik, azonban a két erõ közti összefüggés nem pontosan lineáris. A 2. grafikonról megállapítható, hogy a súrlódási erõ függ a súrlódó felületek sebességétõl, sõt, nagyobb nyomóerõk esetén ez a függés igen bonyolult is lehet. Érdekes eredmény, hogy bizonyos esetekben a súlódási erõ olajozott felületek között is nagyobb lehet, mint a nyomóerõ (azaz 1). Ennek az az oka, hogy Megyeri Szabolcs viszonylag nagy, néhány m/s-os sebességek mellett végezte méréseit, és ekkora sebességeknél számottevõ lehet az olaj viszkozitásából adódó ellenállás. Major Zsuzsanna (Stuttgart, Friedrich-Eugens Gymnasium, II. o.t.) egy nagyságrenddel kisebb sebességek mellett (0,1-0,2 körüli értékeket kapott. (A mérési eredmények függhetnek a felhasznált olaj minõségétõl is.)
Látható, hogy a csúszási súrlódási erõ igen bonyolult, sokféle paramétertõl függhet, s ez a függés matematikai formulákkal nehezen fejezhetõ ki. A mechanikai feladatok megoldása során használt ,,súrlódási erõ = súrlódási együttható xxnyomóerõ'' összefüggés e bonyolult kapcsolatnak egy nagymértékben leegyszerûsített közelítése.