Jelenség leírása
Egy edény alján kör alakú nyílás van, rajta egy pingponglabda. Ha az edényben elegendõen sok víz van, a labda az edény alján marad. Óvatosan csökkentve a víz mennyiségét, egy bizonyos h vízmagasságnál a pingponglabda felemelkedik. Mérjük meg, hogyan függ h értéke a lyuk átmérõjétõl!
Eszközök
pingponglabda, vizeskád, vonalzó
Magyarázat
M. 156. Egy edény alján kör alakú nyílás van, rajta egy pingponglabda. Ha az edényben elegendõen sok víz van, a labda az edény alján marad. Óvatosan csökkentve a víz mennyiségét, egy bizonyos h0 vízmagasságnál a pingponglabda felemelkedik. Mérjük meg, hogyan függ h0 értéke a lyuk átmérõjétõl!
Megoldás. A pingponglabdára a nehézségi erõn és a lyuk pemere által kifejtett kényszererõn kívül a víz nyomásából származó ,,felhajtóerõ'' hat. Ez utóbbi nem számítható olyan egyszerûen, mint a teljes egészében víz alatt levõ testeknél, hiszen a lyuk alatti rész nem érintkezik a vízzel. (A probléma részletesebb elméleti tárgyalását lásd az FN. 2784. feladat megoldásánál, lapunk 283. oldalán!) Azt azonban könnyen beláthatjuk, hogy a h vízmagasság csökkenésével a szokásos felhajtóerõbõl hiányzó rész fokozatosan csökken, tehát a víz által kifejtett (felfelé ható) erõ egyre növekszik. Ha ez az erõ eléri és meghaladja a pingponglabda súlyát, a labda elválik a lyuktól.
A mérés elvégzésekor célszerû átlátszó falú edényt (például mûanyag mérõhengert) használni, ennél a vízszint kritikus magasságát könnyen le tudjuk olvasni. Ügyelnünk kell arra, hogy az edény alján a lyuk sima peremû és minél pontosabban kör alakú legyen, így a mérés közben nem folyhat ki a víz a labda mellett. Célszerû minden lyukméret mellett több mérés eredményét átlagolni, így pontosabban kapjuk meg a kritikus vízmagasság értékét.
Az 1. grafikon Varga Dezsõ (Miskolc, Földes F. Gimn., II. o.t.) mérési eredményeit mutatja, mindegyik pont 6-8 mérés átlaga. Látható, hogy h0 a lyuk sugarának növekedtével erõsen csökken. Elméleti megfontolások szerint (amennyiben elhanyagoljuk az adott átmérõjû pingponglabda vízbe merülõ résztérfogatának a lyuk méretétõl való függését) a kritikus vízmagasság a lyuk területével, vagyis a lyuk sugarának négyzetével fordítottan arányos. A 2. grafikon h0-t 1/r2 függvényében ábrázolja, s a mérési adatok jó közelítéssel egy (az origón átmenõ) egyenesen helyezkednek el.
1. grafikon
2. grafikon
Érdekes jelenség, hogy amikor a labda kicsit felemelkedik a lyukról és megindul a víz kiömlése, a Bernoulli-törvénynek megfelelõen a lyuk pereme közelében lecsökken a víz nyomása, s emiatt a labda nem tud felemelkedni a víz felszínére. A pontos mérésnél tehát meg kell különböztetnünk a vízfolyás megindulását és a labda felemelkedését.