Jelenség leírása
Milyen irányú kezdõsebesség esetén megy legmesszebbre a locsolócsõbõl kiömlõ vízsugár? Vizsgáljuk meg, hogy függ-e az eredmény a kezdõsebesség nagyságától
Eszközök
locsolócső, mérőhenger, mérőszalag
Magyarázat
M. 144. Milyen irányú kezdõsebesség esetén megy legmesszebbre a locsolócsõbõl kiömlõ vízsugár? Vizsgáljuk meg, hogy függ-e az eredmény a kezdõsebesség nagyságától!
Megoldás. A jelenség - a vízsugár mozgása - a ferde hajításra emlékeztet, de a víz és a kis kiterjedésû testek esése több szempontból is eltér egymástól.
A vízsugár a csõ elhagyása után ,,szóródik'', cseppekre szakad(hat), s emiatt a földre érkezéskor a helyzete ingadozó, bizonytalan, nehezen mérhetõ mennyiség. Célszerû a becsapódó vízsugár (vízfolt) átlagos helyzetet, középértékét megfigyelni.
A kezdõsebesség nagysága ugyancsak nem egyértelmû, legfeljebb a kiáramlási sebesség átlagos értékérõi beszélhetünk, hiszen a sebesség a csõ keresztmetszete mentén változik, esetleg idõben is ingadozik.
A legtöbb kísérletezõ kerti locsolócsövet használt. Az átlagos kiáramlási sebességet ismert térfogatú edény megtöltéséhez szükséges idõ mérésével határozták meg. A kezdõsebesség irányát a locsolóesõ lécekhez történõ rögzítésével és pl. egy lécháromszög oldalainak hosszmérésével lehetett meghatározni.
Lovasi Balázs (Sümeg, Kisfaludy S. Gimn., III. o.t.) három különbözõ (kicsi, közepes és nagy) vízsebességnél mért, a locsolócsõ irányát 5 fokonként változtatta. Azt tapasztalta, hogy a legnagyobb locsolási távolságot nem a ferde hajításnál ismert 45o-os szögnél kapjuk, hanem kicsit meredekebb indításnál (45o és 50o között, de a maximum helye meglehetõsen bizonytalan), és a kezdõsebesség növelésével a maximumhely a nagyobb (meredekebb) szögek irányába tolódik el.
A mérés hibáját a szögmérés kb. 1 fokos bizonytalansága és a távolságmérés 3-5 cm-es pontatlansága jellemzi. Az átlagos kifolyási sebesség meglehetõsen pontosan mérhetõ.
Néhány versenyzõ locsolókannával, illetve kilyukasztott oldalú müanyagedénnyel végezte el a kísérletet. Ebben az esetben külön problémát jelent az, hogy a kiáramlás sebessége idõben számottevõen változik.