Jelenség leírása
Mérjük meg egy inhomogén sûrûségeloszlású, vékony, hosszú rúd tömegét! Csak egy mérõszalag és egy kisméretû, ismert tömegû test áll rendelkezésre. A kis test a rúd tetszõleges helyén rögzíthetõ. Hogyan lehet minél pontosabban megmérni a rúd tömegét a szobában, az asztal mellett ülve?
Eszközök
mérőszalag, súly
Magyarázat
M. 133. Mérjük meg egy inhomogén sûrûségeloszlású, vékony, hosszú rúd tömegét! Csak egy mérõszalag és egy kisméretû, ismert tömegû test áll rendelkezésre. A kis test a rúd tetszõleges helyén rögzíthetõ. Hogyan lehet minél pontosabban megmérni a rúd tömegét a szobában, az asztal mellett ülve?
Megoldás. A feladat megoldását tömegközéppont meghatározásra vezetjük vissza. Jelöljük S-sel a rúd, S'-vel pedig a rúdból és a ráerõsített kis testbõl álló rendszer tömegközéppontját. Az ismert tömegû kis test helyét jelölje A. Legyen a kis test tömege m, a rúd tömege pedig M.
Mivel a rúdból és a kis testbõl álló rendszer az S pontban alátámasztva nyugalomban marad, ezért
( és a megfelelõ szakaszok hosszát jelenti.) A távolságok és m ismeretében meghatározható a rúd tömege:
A tömegközéppont helyét a legegyszerûbben a következõképpen határozhatjuk meg: fektessük rá két kinyújtott mutatóujjunkra a rudat, majd ujjainkat lassan csúsztassuk össze úgy, hogy közben a rúd mindvégig vízszintes helyzetben maradjon. Ha elég óvatosak vagyunk, a rúd nem billen le, és két ujjunk a tömegközéppont alatt találkozik.
Ez a módszer ujjunk vastagsága miatt kb. 1 cm pontosságú. A súlypont meghatározás pontosságát növelhetjük, ha a rudat valamilyen kisebb kiterjedésû tárgyon (például az asztal élén) egyensúlyozzuk. A tömeg meghatározás pontosságának növelése érdekében az A pontot célszerû az S ponttól minél távolabb (például a rúd egyik végénél) fölvenni, és több egymástól független mérés eredményét átlagolni.