Jelenség leírása
Mérd meg minél pontosabban saját tested térfogatát! Becsüld meg az eredmény pontosságát!
Eszközök
fürdőkád, hosszú vonalzó vagy mérőszalag
Magyarázat
A vízszint a vízbe való beszállás elõtt és kiszállás után nem azonos, hiszen kiszálláskor jelentõs mennyiségû (kb. 1 l) víz a testünkre, hajunkra tapadhat. Ezért vagy már eleve vizesen szálljunk az edénybe, vagy a szintemelkedést a beszállás elõtti szinttõl mérjük. Ha ismerjük a szintemelkedést, akkor mérjük le egy ismert térfogatú mérõedény segítségével, hogy mennyi víz szükséges a kádnak az alsó szintrõl a fölsõ szintig való feltöltéséhez. Ha feltételezzük, hogy a szintvonalak kb. 1 mm pontosságúak és az edényünk alapterülete 1 m2, akkor ezzel a módszerrel 1 liter pontossággal mérhetjük meg a kiszorított víz térfogatát. Ennél jóval nagyobb hibát okoz azonban a tüdõnk tágulása. Érdemes a mérést levegõvel telt, és kifújt tüdõvel is elvégezni! Egy mély levegõvételkor testünk térfogata 2-3 l-rel is növekedhet.
A legbiztosabb módszer a mérés hibájának meg becslésére az, ha több mérést végzünk (teli, illetve kifújt tüdõvel is), és a mérési eredmények átlagát fogadjuk el testünk ,,közepes'' térfogatának, az eredmények szórását pedig a térfogat abszolút hibájának. Fürdõkádban a megoldók kb. 5%-os hibával tudták meghatározni testük térfogatát.
A mért térfogat értéket érdemes ellenõrizni. Az emberi test sûrûsége1,01 ...1,07 g/cm3. Így ha ismerjük tömegünket, akkor térfogatunk a sûrûség ismeretében megbecsülhetõ.