Jelenség leírása
Szeles idõben könnyen lengésbe jönnek a villamos légvezetékek. A lengésidõ függ a vezeték belógásától. Modellezzük a jelenséget egyetlen, adott hosszúságú hajlékony lánc belengetésével! Mérjük meg, hogy kis amplitúdójú lengések esetén hogyan függ a lengésidõ a lánc belógásától!
Eszközök
lánc, mérőszalag, stopper
Magyarázat
M. 279. Szeles idõben könnyen lengésbe jönnek a villamos légvezetékek. A lengésidõ függ a vezeték belógásától. Modellezzük a jelenséget egyetlen, adott hosszúságú hajlékony lánc belengetésével! Mérjük meg, hogy kis amplitúdójú lengések esetén hogyan függ a lengésidõ a lánc belógásától!
(6 pont)
Közli: Radnai Gyula, Budapest
Megoldás. A mérést egy 58 cm hosszú, finomszemû lánccal végeztem. A lánc két végét szigetelõszalaggal egy polc alsó felére erõsítettem, különbözõ távolságokra. A behajlást mérõszalaggal mértem 1 mm pontossággal. Meglengetve a láncot vártam egy darabig, amíg a nem mérendõ ,,módusok'' lecsillapodtak, és a lengés tengelye vízszintes lett. Kis amplitúdójú lengéseket vizsgáltam. 20 lengés idejét mértem, és minden elrendezésnél háromszor. ,,Szemre'' kis kitéréseknél a lánc merev testként viselkedett.
A táblázatba foglalt mérési adatokat grafikonon ábrázoltam. A lengésidõ (t) a belógás (s) függvényében egy fekvõ parabolára emlékeztetett. Ezért a lengésidõ négyzetét is ábrázoltam a belógás függvényében, és jó közelítéssel egyenes arányosságot kaptam. Az illesztett függvény:
t20,12 s+0,04 ,
ha az idõt másodpercben, a belógást pedig centiméterben mérjük. Ezek szerint kis kitéréseknél a lengésidõ közelítõleg a belógás négyzetgyökével arányosnak tekinthetõ.
Hibabecslés. A belógást 1-2 mm pontossággal mértem, az idõmérés pontossága 0,2 s volt. Az alkalmazott elrendezésnél a mért idõadatok statisztikus ingadozása (szórása) is nagyságrendileg ennyi. Ez azt jelenti, mogy mindkét paraméter mérése 1%-nál kisebb bizonytalansággal történt.
Elméleti megfontolások. Egy fizikai inga lengésideje egyenesen arányos az inga tehetetlenségi nyomatékának gyökével, és fordítottan arányos a tengely és a súlypont távolságának négyzetgyökével. Nagyságrendileg a súlyponttávolság arányos a belógással, a tehetetlenségi nyomaték pedig nagyságrendileg a súlyponttávolság négyzetével arányos. Ezekbõl elméletileg is következik, hogy (nagyságrendi becslés erejéig) a lengésidõ valóban a belógás gyökével arányos.
Meszéna Balázs (Fazekas M. Fõv. Gyak. Gimn., 12. éfv.)
!!\small!!12 dolgozat érkezett. 6 pontot kapott: Láng Marcell, Meszéna Balázs, Pásztor Árpád, Pósa László és Roósz Gergõ. 5 pontos Kõrösi Márton, Mészáros Ágnes és Tüzes Dániel. Hiányos (2-4 pont) 4 dolgozat.