Jelenség leírása
Készítsünk ugyanakkora tömegû, de különbözõ töménységû cukoroldatokat! Mérjük meg, mennyi idõ alatt lehet az oldatot ugyanazzal a merülõforralóval felmelegíteni adott kezdeti hõmérsékletrõl nem túl magas véghõmérsékletre! Határozzuk meg, hogyan függ az oldat fajhõje a koncentrációtól!
Eszközök
főzőpohár, hőmérő, merülőforraló
Magyarázat
,,Ebben a mérésben is (mint a legtöbb mérésben) természetesen fontos, hogy reális eredményt kapjunk, de - érzésem szerint - a megszokottnál hangsúlyosabb a jó kivitelezés és a pontosságra törekvés'' - fogalmazta meg stratégiáját Szabó Áron (Debrecen, Fazekas M. Gimn., 12. évf.).
Valóban, a mérés elvégzése nem jelentett különösebb problémát az azt elvégzõ tanulóknak. Kellõen pontos mérõeszközök is akadtak a tömeg, az idõ és a hõmérséklet mérésére. Sõt, az eredményt is elõre lehetett sejteni, hiszen a cukor fajhõje kisebb, mint a vízé (1200 J/(kg.oC)), így a cukorkoncentráció növelésével az oldat fajhõje a vízétõl a cukoré felé tart.
A pontosságra való törekvés jegyében többen (pl. Lantos Judit (Hódmezõvásárhely, Bethlen G. Ref. Gimn., 11. évf.), Horváth Márton (Fazekas M. Fõv. Gyak. Gimn., 12. évf.) és Szabó Áron) megmérték a melegítõ berendezés (merülõforraló, illetve az edény) hõkapacitását, és ezt is figyelembe vették az oldat fajhõjének meghatározásánál. Horváth Dóra (Sopron, Széchenyi I. Gimn., 11. évf.) a hõveszteség csökkentése érdekében egymásba csúsztatott poharak közét vattával tömte ki, és ezzel a házilag készített ,,kaloriméterrel'' végezte el a mérést. A melegítés hatásfokát (az oldat által felvett és a melegítõ által leadott hõ hányadosát) még így is csak 69%-nak találta.
A legtöbben azt kapták, hogy az oldat c fajhõje az x koncentráció függvényében lineárisan csökken. A grafikon Paulin Dániel (Fazekas M. Fõv. Gyak. Gimn., 12. évf.) mérési adatait mutatja, a mérés pontosságára utaló kicsiny téglalapokkal és az adatokra illesztett egyenessel. (A merülõforraló ,,hatásos teljesítményét'' nem mérte közvetlenül, hanem a tiszta vízre vonatkozó fajhõadathoz illesztve számítással határozta meg azt. Így a mérése a tiszta vízre vonatkoztatott relatív fajhõmérésnek tekinthetõ.)