Média
Jelenség leírása
Injekciós tű segítségével juttassunk egy kevés étert (például fél köbcentimétert) ismert térfogatú, lezárt, nagyméretű lombikba. A lombikhoz csatlakozó vízmanométerrel határozzuk meg, hogy a bejuttatott éter mekkora nyomásnövekedést okozott a lombikban. A folyadékalakban bejuttatott éter a lombikban gyorsan elpárolog, de közben lehűl. Ezért a nyomásmérésnél meg kell várnunk, hogy a rendszer ismét felvegye a szobahőmérsékletet. Az éter mennyiségéből (mólszámából), a hőmérsékletből, a lombik térfogatából és a mért nyomásnövekedésből tudjuk meghatározni a gázállandó értékét.
Összeállítás
Injekciós tű segítségével juttassunk egy kevés étert (például fél köbcentimétert) ismert térfogatú, lezárt, nagyméretű lombikba. A lombikhoz csatlakozó vízmanométerrel határozzuk meg, hogy a bejuttatott éter mekkora nyomásnövekedést okozott a lombikban.
Eszközök
a lombikhoz csatlakozó vízmanométer, Dugóval lezárt üveglombik, éter., injekciós tű fecskendővel
Magyarázat
160. Gázállandó mérése
Az egyetemes gázállandó (Regnault-konstans) értékét éter segítségével a következõ módon határozhatjuk meg. Vegyünk egy lezárt, normál nyomású levegõvel teli, nagyméretû, ismert térfogatú üvegedényt, amelyhez csatlakoztassunk U-alakú, félig vízzel telt üvegcsövet (víz-manométert). Injekciós tû és fecskendõ segítségével juttassunk az edénybe kis mennyiségû (mondjuk fél köbcentiméter) étert. Az éter az edényben gyorsan elpárolog, majd hamarosan felveszi az edény állandónak tekinthetõ hõmérsékletét. Mérjük meg, hogy az éter mekkora nyomásnövekedést okozott.
A fenti mérésbõl a gázállandót az ideális gáz állapotegyenlete (pV = nRT) alapján határozhatjuk meg. Az edény térfogatát állandónak tekinthetjük, a hõmérsékletet pedig a mérés helyén a szobahõmérséklet jelenti. Az éter az edényben lévõ gáz mólszámát n értékkel növeli, ami p nyomásnövekedést okoz:
Az edénybe juttatott éter (dietiléter) n mólszámát az éter sûrûsége (, valamint az éter moláris tömege ( segítségével így kaphatjuk meg:
ahol jelenti az edénybe került éter térfogatát. A mérést elvégezve általában(7-9) értéket kapunk, ami a mérés számos jelentõs hibaforrása miatt elfogadható eredménynek számít. A gázállandó hivatalos értéke: .