Média
Jelenség leírása
Vízszintes síkban rögzítsük a négyzet vagy kör alakú fémlemezt a közepébe erősített csavar és egy befogó (például satu) segítségével. Szórjuk meg a fémlemez tetejét egy kevés finom homokkal egyenletesen. Gyantázott vonó segítségével hozzuk rezgésbe a lemezt. A lemezen a homok mintákat hoz létre. A mintázatok (Chladni-ábrák) attól függnek, hogy a lemezeket mely pontban hozzuk rezgésbe, illetve a lemezeknek mely pontjait rögzítjük ujjunkkal.
Összeállítás
Vízszintes síkban rögzítsük a négyzet vagy kör alakú fémlemezt a közepébe erősített csavar és egy befogó (például satu) segítségével. Szórjuk meg a fémlemez tetejét egy kevés finom homokkal egyenletesen. Gyantázott vonó segítségével hozzuk rezgésbe a lemezt.
Eszközök
befogó (satu), finom homok., gyanta, Négyzet vagy kör alakú fémlemez, vonó
Magyarázat
159. Chladni-ábrák
Rezgõ lemezek (például dob, cintányér) használhatók hangforrásként is. Kísérleti tapasztalat szerint a rezgõ lemezeken állóhullámok alakulnak ki. Ennek bemutatására fogjunk be kb. 10-30 cm élû négyzet alakú fémlemezt függõleges, masszív állványba oly módon, hogy a lemezeket a szimmetriapontjukban rögzítjük az állványhoz (a középen kifúrt lemezt például csavarral szorítjuk satu állványra).
!!small!! Az ábra Ernest Florens Friedrich Chladni (1756-1827) eredeti rajzait mutatja
Szórjunk a lemezekre finomszemcsés homokot, majd egyik kezünk ujjaival egy vagy két helyen fogjuk le a lemez peremét, és egy gyantázott vonót addig húzzunk a lemez széléhez nyomva (a lemez síkjára merõlegesen), amíg tartósan kialakul valamely kellemesen hangzó hang! Ezt a hangot tartós húzogatással hosszan fenn lehet tartani. A rögzítési helyekrõl, és attól függõen, hogy a vonóval hol keltjük a rezgést, a lemezre hintett homokszemcsék változatos geometriájú csomóvonalak (nyugalmi helyek) mentén rendezõdnek. Ezeket az ábrákat nevezzük Chladni-féle porábráknak. A kialakuló porábrák jellegzetes szimmetriatulajdonságokat mutatnak. Ezt a szimmetriát a lemez alakja és az ujjunkkal lefogott kerületi pontok helyzete, valamint a vonóval történõ rezgetés helye határozza meg.
A lemez középpontját alulról elektronikusan szabályozható rezgetõ eszközzel is gerjeszthetjük. Ilyen kísérletet mutat a következõ videó:
!! exttt!!!!href!!http://video.google.com/videoplay?docid=3938279897122159352http://video.google.com/videoplay?docid=3938279897122159352