Média
Jelenség leírása
Töltsük tele higannyal a legalább 80 centiméteres, egyik végén zárt üvegcsövet. Ujjunkkal fogjuk be a nyílását, és fordítsuk meg. A nyitott végét higany alatt engedjük el, és figyeljük meg, hogy milyen magas higanyoszlop marad az üvegcsőben. Ha az üvegcsövet megdöntjük, akkor a csőbe higany áramlik úgy, hogy a higanyoszlop legfelső szintje ugyanazon a vízszintes síkon maradjon, mint korábban.
Összeállítás
Töltsük tele higannyal a legalább 80 centiméteres, egyik végén zárt üvegcsövet. Ujjunkkal fogjuk be a nyílását, és fordítsuk meg. A nyitott végét higany alatt engedjük el, és figyeljük meg, hogy milyen magas higanyoszlop marad az üvegcsőben.
Eszközök
Egyik végén zárt üvegcső, higany, kisméretű üvegtölcsér, mérőrúd., üvegpohár
Magyarázat
158. Torricelli-kísérlet
Legalább 80 cm hosszúságú, alul zárt, keskeny (de nem kapilláris) üvegcsövet töltsünk meg higannyal, majd nyitott végét ujjunkkal befogva fordítsuk meg a csövet, és az ábrán látható módon merítsük bele egy higannyal félig telt tálba, ezután vegyük el ujjunkat a csõ szájáról!
A higany egy része a tálba folyik, mintegy 75-76 cm magas higanyoszlop azonban a csõben marad. Ennek a nyomását (a közlekedõedények törvénye alapján) egyensúlyozza a külsõ légnyomás. Ezzel a kísérlettel mérte meg Torricelli 1643-ban elsõként a légnyomást, illetve ezzel bizonyította, hogy földi körülmények között is létrehozhatunk vákuumot (a higany feletti rész az úgynevezett Torricelli-féle ûr).
Ha megdöntjük a csövet, akkor a higany feletti ,,Torricelli-ûr' térfogata csökken, a higanyoszlop függõleges vetülete azonban állandó marad, vagyis a higanyoszlop felsõ pontja vízszintesen mozdul el.