Média
Jelenség leírása
Szódásszifon fejébe csavarjunk szénsavpatront. A fej alá tegyünk sötét színű posztót vagy bársonyt, és erre az textilanyagra engedjük rá a szénsavpatronból kiáramló gázt. A széndioxid gyors kiáramlása annyira lehűti a gázt, hogy a textilanyagon szilárd széndioxid, vagyis szárazjég, más néven szénsavhó jön létre. A szárazjég rövd idő alatt elillan, tudományos nevén szublimál.
Összeállítás
Szódásszifon fejébe csavarjunk szénsavpatront. A fej alá tegyünk sötét színű posztót vagy bársonyt, és erre az textilanyagra engedjük rá a szénsavpatronból kiáramló gázt.
Eszközök
sötét színű posztó vagy bársony., szénsavpatron, Szódásszifon
Magyarázat
146. Szárazjég (szénsavhó) készítése
Szódavíz házilagos elõállításához használatos készülékkel szárazjeget, vagyis szilárd széndioxidot tudunk elõállítani. A készülék fejébe csavarjunk szánsav patront, és a fejbõl kiáramló széndioxidot engedjük sötét színû textíliára, például selyemre vagy posztóra. (Óvatosan járjunk el, mert a nagy sebességgel kiáramló gáz sérüléseket okozhat.)
A textílián megjelenõ fehér színû anyag a szilárd széndioxid, vagyis szárazjég, amit szokás szénsavhónak is hívni. A patronból kiáramló gáz olyan erõsen lehûl, hogy -79 oC-os szilárd széndioxid jön létre. A patronban lévõ széndioxid halmazállapota közel van a folyékony fázishoz, nyomása igen magas, 60 atmoszféra körüli (ami függ a hõmérséklettõl), sûrûsége közelítõleg megegyezik a víz sûrûségével. Ezért a patron kinyitásakor a gáz kiáramlása eléggé hasonlít a gyors párolgáshoz, ami igen erõs lehûléssel jár (a gáz adiabatikus tágulása csak rásegít a lehûlésre).
A szilárd széndioxid normál atmoszférikus nyomáson nem olvad meg, hanem-79 oC-on szublimál (magyarul elillan). Szublimáláskor (illanáskor) a szilárd anyag közvetlenül válik légnemûvé. Egy-két perc alatt a keletkezett szárazjég eltûnik, miközben nem nedvesíti a textíliát.