Média
Jelenség leírása
Rögzítsük a speciális üvegedény belsejében a léggömböt. Ha az edény alján lévő csapot zárva tartjuk, a léggömböt nem tudjuk felfújni. Nyitott csap mellett fújjuk fel a léggömböt, majd zárjuk el a csapot. A feszesen maradt léggömböt töltsük tele vízzel, majd végül nyissuk ki a csapot. A víz gejzírként ömlik ki a léggömbből.
Összeállítás
Rögzítsük a speciális üvegedény belsejében a léggömböt. Ha az edény alján lévő csapot zárva tartjuk, a léggömböt nem tudjuk felfújni. Nyitott csap mellett fújjuk fel a léggömböt, majd zárjuk el a csapot. A feszesen maradt léggömböt töltsük tele vízzel, majd végül nyissuk ki a csapot: "Meglepetés!".
Eszközök
játék léggömb, Speciális üvegedény, víz.
Magyarázat
142. Léggömb felfújása üvegben
Mulatságos kísérletet hajthatunk végre egy speciális üvegedény és egy léggömb segítségével. Az edénynek egymással szemben legyen két nyílása. A felsõ nyílást, vagyis az edény száját zárjuk le a léggömbbel úgy, hogy a léggömböt helyezzük el az edény belsejében. Az alsó nyíláson lévõ csapot zárjuk el, és próbáljuk meg felfújni így a léggömböt. Akármennyire is erõlködünk, nem sikerül a léggömb felfújása, mert tüdõnkkel nem tudjuk számottevõ módon összenyomni az edényben lévõ levegõt. Ha viszont a csapot kinyitjuk, akkor a léggömb külsõ fala és az edény belsõ fala közé szorult levegõ távozhat az edénybõl, ezért sikerül a felfújás. Ha ezek után elzárjuk a csapot, akkor a nyitott szájú léggömb felfújva marad, mert az edényben kisebb lesz a nyomás, mint a nyitott léggömbben.
A különös módon felfújt, nyitott szájú léggömbbe vizet önthetünk, ugyanúgy, mint egy nyitott szájú tartályba. Ha ezek után kinyitjuk az edény alsó nyílásán lévõ csapot, akkor a léggömbbõl gejzírszerûen tör föl a víz. Ennek az a magyarázata, hogy nyitott csap mellett a léggömb külsõ és belsõ oldalán is ugyanakkora lesz a nyomás (ez a légköri nyomás), és így a léggömb rugalmas fala kipréselheti magából a vizet.