Média
Jelenség leírása
Helyezzük a parfűmszóró modell egyik vékony fémcsövét vízbe, majd fújjunk erősen a másik csőbe. A levegősugár hatására a függőlegesen álló csőben annyira megemelkedik a vízszint, hogy a víz bejut a vízszintes csőbe, ahol apró cseppekre porlad.
Összeállítás
Helyezzük a parfűmszóró modell egyik vékony fémcsövét vízbe, majd fújjunk erősen a másik csőbe.
Eszközök
főzőpohár, Parfümszóró modell (derékszögben találkozó vékony fémcsövek), víz.
Magyarázat
141. Parfümszóró modellje
A hagyományos parfümszóró úgy mûködik, hogy összenyomunk egy gumilabdát, amibõl egy csövön nagy sebességgel levegõ áramlik a parfümöt tartalmazó üveg tetejébe. A Bernoulli-törvény értelmében a gyorsan áramló levegõben alacsony a nyomás, ezért egy megfelelõen méretezett, függõlegesen álló csövön a parfüm a levegõáramba kerül, ahol a gyors légsugár apró cseppekre porlasztja, és így a levegõsugárral együtt a porlasztott parfüm is elhagyja az üveget. A parfümszóró mûködéséhez az is szükséges, hogy az illatszer felett állandóan a külsõ légkörrel megegyezõ legyen a nyomás, amit egy szelep beiktatásával érhetünk el (a szelepen keresztül csak a befelé áramlás megengedett). A gumilabda levegõellátásának biztosítására is szükség van egy hasonló szelepre.
A parfümszórót két vékony csõvel modellezhetjük, melyeket úgy helyezünk el, hogy egymáshoz képest derékszögben álljanak, és egy-egy végük néhány milliméterre legyen egymástól. Az egyik csövet vízbe mártjuk, a másik csövön átfújunk. A gyors levegõáramban lecsökken a nyomás (Bernoulli-törvény), ezért a vízbe merült csövön felfelé emelkedik a víz, majd a víz folyamatosan a légáramba kerül, ahol apró cseppekre porlasztódik. Ha az eszközzel a tábla felé fújunk, az apró vízcseppeket tartalmazó levegõ sugárral vizes foltokat, vonalakat hozhatunk létre a táblán.