Média
Jelenség leírása
Egyetlen réteg vízzel borítsunk be egy kémcsövet, illetve egy vizespoharat, majd öntsünk vizet mindkettőbe. Fordítsuk szájával lefelé a kémcsövet és a vizespoharat. A vizespohár megfordítását végezzük úgy, hogy forgatás közben tenyerünkkel zárjuk le a poharat, és csak akkor engedjük el, amikor már teljesen függőleges helyzetbe hoztuk. Ha a kísérletünk sikeres, akkor sem a kémcsőből, sem a vizespohárból nem folyik ki a víz.
Összeállítás
Egyetlen réteg vízzel borítsunk be egy kémcsövet, illetve egy vizespoharat, majd öntsünk vizet mindkettőbe. Fordítsuk szájával lefelé a kémcsövet és a vizespoharat. A vizespohár megfordítását végezzük úgy, hogy forgatás közben tenyerünkkel zárjuk le a poharat, és csak akkor engedjük el, amikor már teljesen függőleges helyzetbe hoztuk.
Eszközök
gézzel borított kémcső, Gézzel borított pohár, víz.
Magyarázat
140. Gézréteg poháron, kémcsövön
Jól ismert a következõ kísérlet: tegyünk papírlapot vízzel telt porárra, majd fordítsuk meg a poharat. A víz a pohárban marad, mert a külsõ légnyomás megtartja a pohárban lévõ vizet. Kicsit pontosabban úgy fogalmazhatunk, hogy a pohárban, a víz felett kisebb a nyomás, mint a szabadban, és a két nyomás különbsége éppen a pohárban lévõ víz hidrosztatikai nyomásával egyezik meg. Ha ez így van, akkor nem azon kell csodálkoznunk, hogy miért marad a víz a pohárban, hanem azon, hogy papír nélkül miért ömlik ki a víz a megfordított pohárból.
Cseréljük ki a papírlapot egy réteg gézzel, és végezzük el a kísérletet kémcsõvel és széles szájú pohárral is. A gézrétegen igen sok lyuk van, a felületi feszültség képes stabilizálni a lyukakban a szabad vízfelszíneket, és a víz ilyenkor is a pohárban marad. Most is arról van szó, hogy a víz feletti nyomás + a víz hidrosztatikai nyomása megegyezik a külsõ légnyomással, vagyis nem a felületi feszültségbõl származó erõ tartja bent a vizet a pohárban, illetve a kémcsõben. A felületi feszültségnek csak stabilizáló hatása van, ami a kémcsõ esetén olyan nagy, hogy a víz csak erõteljes rázásra tud kifolyni a kémcsõbõl. Ha a kémcsövet úgy döntjük meg, hogy a víz feletti levegõ érintkezzen a külsõ levegõvel, akkor megszûnik a nyomáskülönbség, és a víz szabadon kiömlik a kémcsõbõl. Pohár esetén csak akkor képes stabilizálni a felületi feszültség, ha a gézréteg (illetve a pohár pereme) nagyjából vízszintes helyzetû. A poharat kissé megdöntve a stabilizáció megszûnik, a víz kifolyik.