Média
Jelenség leírása
Helyezzük a pingponglabdát a tölcsérbe, majd fújjunk bele a tölcsér szűk végébe. Akárhogy is forgatjuk a tölcsért, a pingponglabda egészen addig nem esik ki belőle, amíg a tüdőnkből származó légáramlat elegendően erős.
Összeállítás
Helyezzük a pingponglabdát a tölcsérbe, majd fújjunk bele a tölcsér szűk végébe.
Eszközök
pingpong labda., Tölcsér
Magyarázat
138. Tölcsér pingpong labdával
Helyezzünk egy üvegtölcsérbe pingpong labdát, és próbáljuk meg a labdát a tölcsérbõl kifújni. Bármennyire is erõlködünk, a labda a tölcsérben marad. Még érdekesebb, ha a tölcsért függõlegesen lefelé fordítjuk, és úgy fújunk bele. Amíg erõsen áramlik a levegõ, a pingpong labda nem esik le, hanem a tölcsér nyílásánál marad.
A jelenséget a Bernoulli-törvény alapján érthetjük meg. A tölcsér nyílásánál, a labda körül gyorsan áramlik a levegõ, vagyis ott kisebb a nyomás (Bernoulli-törvény), a nyílással átellenes oldalon lassú a levegõ, ezért ott a nyomás nagyobb. A nagyobb nyomás a tölcsér szájához nyomja a labdát, így a légáram egy pillanatra megáll, a tölcsér szájánál (nyílásánál) a nyomás megnõ, ami ellöki a labdát, és egyben újra megnyitja az utat a légáramnak. Ezután minden kezdõdik elölrõl, a torló nyomás és a Bernoulli-hatás nyitja-zárja a légáramot. A légáramot nyitó-záró labda jól hallható kattogó hangot ad.
(Megjegyezzük, hogy ugyanezen elv alapján mûködnek a fafúvós hangszerek közül azok, amelyekben nád fúvókával állítjuk elõ a rezgést (oboa, fagott, stb). Ugyanígy a zsír-lerakódások (idegen szóval plakkok) hasonló helyzetet hozhatnak létre az artériákban, mert a szûkületben a felgyorsult vérben a nyomás lecsökken, és így a rugalmas érfal képes akár teljesen lezárni az eret. A lezárt eret a feltorlódó vér nagyobb nyomása nyitja, majd a Bernoulli-hatás újra lezárja. Ez az artériás lebegés (arterial flutter) veszélyes helyzetet hozhat létre, mert a percenként nagyjából 150-szer elzáródó, majd kinyíló artériában gázbuborékok keletkezhetnek, ami embóliához vezethet.)