Média
Jelenség leírása
Helyezzük az igen gyengén felfújt léggömböt a légszivattyú búrája alá, majd kapcsoljuk be a szivattyút. Megfigyelhetjük, hogy a léggömb igen nagyra növekszik a búra alatt. Ha a levegőt ismét beengedjük a búra alá, akkor a léggömb mérete újra lecsökken az eredeti nagyságára.
Összeállítás
Helyezzük az igen gyengén felfújt léggömböt a légszivattyú búrája alá, majd kapcsoljuk be a szivattyút.
Eszközök
Léggömb, légszivattyú (üvegbúrával).
Magyarázat
126. Léggömb légszivattyú üvegburája alatt
Tegyünk légszivattyú üvegburája alá olyan léggömböt, amelyben csak igen kevés levegõ van, vagyis a léggömb nincs feszesre fújva. Ha a levegõt kiszivattyúzzuk a búra alól, akkor a léggömb térfogata eredeti térfogatának akár 50-60-szorosára is növekedhet. Ilyenkor a léggömb fala teljesen kifeszül. Ha a levegõt visszaengedjük a búra alá, akkor a léggömb visszanyeri eredeti kicsiny méretét, a léggömb fala elveszti feszességét.
Ha a léggömb fala nem feszes, akkor a benne lévõ nyomás megegyezik a külsõ légnyomással. Amikor a léggömb körüli térrészben lecsökkentjük a nyomást, akkor a léggömb belsejében is lecsökken a nyomás, ezért a léggömb térfogata megnõ. Jó közelítéssel érvényes a Boyle-Mariotte-törvény (hiszen a gázmennyiséget és a hõmérsékletet állandónak tekinthetjük a léggömb belsejében), tehát ahányad részére csökkent a léggömbben a nyomás, annyiszorosára nõtt a léggömb térfogata. Mivel a léggömb fala feszes, a benne lévõ levegõ nyomása nagyobb, mint a külsõ nyomás. Amikor a léggömb maximális térfogatú, akkor a belsejében lévõ nyomás döntõen a léggömb gumifalának megfeszülésébõl származik, a légszivattyú maradék nyomása ehhez képest elhanyagolható.