Média
Jelenség leírása
Tegyünk vizet a vödörbe, majd a kötél segítségével forgassuk meg a vödröt függőleges síkban. Ha a vödröt elegendően gyorsan forgatjuk, akkor még a pálya tetőpontján (amikor szájával lefelé néz a vödör) sem folyik ki a víz a vödörből.
Összeállítás
Tegyünk vizet a vödörbe, majd a kötél segítségével forgassuk meg a vödröt függőleges síkban.
Eszközök
kötél, víz., Vödör
Magyarázat
121. Vizet tartalmazó vödör forgatása
Ha függõleges síkban egy vödröt elegendõen nagy sebességgel megforgatunk, akkor a vödörbe helyezett tárgyak, szilárd testek vagy akár folyadékok, nem esnek ki, nem folynak ki a vödörbõl, még akkor sem, ha a vödör szája függõlegesen lefelé néz.
A jelenség magyarázatának kritikus része a pálya legfelsõ pontja. Ezen a ponton a vödörbe helyezett testre két függõleges erõ hat: a nehézségi erõ, és a vödör aljának a nyomóereje. Mindkét erõ függõleges, és mindkét erõ lefelé hat (feltéve, hogy a test nincs a vödörhöz rögzítve). A körpálya sugara legyen r, a vödör sebessége a legfelsõ pontban v. Írjuk fel a vödör alján lévõ m tömegû testre a mozgásegyenletet:
Minél nagyobb a vödör sebessége, annál nagyobb a lefelé ható nyomóerõ (Fny). A vödör forgását addig csökkenthetjük a test kiesése, illetve a víz kifolyása nélkül, amíg a nyomóerõ nullára nem csökken. Ez a feltétel adja meg a vödör forgatásának minimális sebességét:
Láthatjuk, hogy a sikeres forgatáshoz szükséges minimális sebesség a nehézségi gyorsuláson kívül csak a pálya sugarától függ. Ha például a vödör pályájának sugara 90 cm = 0,9 m, akkor a minimális sebesség mindössze 3 m/s.