Média
Jelenség leírása
Ha a mérleg rúdján elhelyezett tömegek forgatónyomatéka azonos, akkor a mérleg egyensúlyban marad. Ha a két oldalon azonos módon változtatjuk a tömegek helyzetét, akkor a forgatónyomaték-egyensúly nem változik meg.
Összeállítás
A mérleg két oldalán, a tengelytől azonos távolságközökben elhelyezett kampókra helyezzünk különböző számú, azonos tömegű testeket úgy, hogy a mérleg egyensúlya megmaradjon.
Eszközök
Kétkarú mérleg (közepén tengelyezett rúd).
Magyarázat
119. Kétkarú mérleg
Forgatónyomatékok egyensúlyát jól szemléltethetjük szimmetrikus kétkarú (kétoldalú) mérleg segítségével. (Az emelõket szokás egykarú és kétkarú emelõknek nevezni, ami hibás elnevezés, mert minden emelõ kétkarú, azonban vannak egyoldalú és vannak kétoldalú emelõk is.)
Megegyezõ nagyságú súlyok elhelyezésével könnyen kiszámíthatjuk a tengelyre ható, ellentétes irányba forgatni igyekvõ forgatónyomatékokat, és számos példával támaszthatjuk alá azt a tételt, hogy egyensúly akkor jön létre, amikor a kétoldali forgatónyomatékok megegyeznek, vagyis a rendszerre ható eredõ forgatónyomaték nulla.
Valószínûleg Arkhimédésztõl származik a következõ axióma: ,,Ha egy egyensúlyban lévõ emelõn egyforma súlyokat ellenkezõ irányban egyenlõ távolsággal elmozdítunk, az egyensúly nem fog megváltozni.' A bemutatott kétkarú mérleggel jól demonstrálhatjuk Arkhimédész tételét.