Média
Jelenség leírása
A rendszer indítása után a nagyobb test először szabadesésszerűen kezd el mozogni, majd lelassul, végül megáll. A kisebb test látványosan feltekeredik a vízszintes rúdra.
Összeállítás
A fonál egyik végére a kisebb, a másik végére a nagyobb testet rögzítsük. A vízszintes helyzetű fonalat úgy helyezzük el a rúd fölé, hogy a rúd a nagyobb testhez legyen közel, és a rendszert a kisebb tömegnél fogva tartsuk. Tehát legyen a fonál vízszintes, illetve a nagyobb test lógjon függőlegesen a rúdon átvetett fonálon. Engedjük el a kisebb testet, és figyeljük meg a rendszer mozgását.
Eszközök
Állvány (vízszintes rúddal), egy nagyobb és egy kisebb tömegű test., fonál
Magyarázat
118. Két test mozgása rúd körül
A két testet fonál köti össze. Az egyik test nagy tömegû, a másik pedig kicsi. A rendszert az ábrán látható módon indítjuk el, kezdetben a fonál vízszintes, és a fonál alatt, a nagy test közelében egy rúd található. Azt várjuk, hogy a nagy test magával rántja a kicsit, és a rendszer elhagyja a rudat. Ezzel szemben azt figyelhetjük meg, hogy a kis test körbejárja a rudat, meglehetõsen hamar lefékezi a nagy testet, majd a fonál a kis testtel feltekeredik a rúdra.
Amikor a rendszert elindítjuk, a nagy tömegû test közel nehézségi gyorsulással kezd esni. Talán meglepõ, hogy a kis test gyorsulása nagyobb g-nél. Ennek oka az, hogy a kis testre nemcsak a fonál (ami kezdetben vízszintes), hanem a nehézségi erõ is hat, ezért a kis test közelítõleg 45o-os szögben indul el lefelé. Ez azt eredményezi, hogy a kis test kezd feltekeredni a rúdra. Sebességét felbonthatjuk fonálirányú és fonálra merõleges összetevõkre. A fonálra merõleges sebesség gyorsan növekszik, a kis test centripetális gyorsulása nemcsak a sebesség növekedése miatt, hanem a sugár csökkenése miatt is rohamosan nõ, ami a fonálerõ növekedését eredményezi.
A megnövekedett fonálerõ lefékezi, majd megállítja a nagy testet. A filmen, a lassított felvételen megfigyelhetõ, hogy a nagy test megállása nagyjából akkor következik be, amikor a kis test 180o-ot fordult a rúd körül, vagyis ekkor a fonál még csak 270o-ban tekeredik a rúdra (hiszen a nagy test oldalán a fonál végig függõleges). Azonban már ekkora körbetekeredés is elegendõ ahhoz, hogy annyira megnövelje a kötélsúrlódást, hogy a továbbiakban megakadályozza a nagy test mozgását. Tehát ezután a nagy test mozdulatlan marad, és a kis test teljesen feltekeredik a rúdra.