Média
Jelenség leírása
Ha bizonyos magasságból vízszintes talajra ejtünk labdákat, akkor azok kisebb sebességgel pattannak vissza, mint a leérkezési sebességük. A visszapattanási és a leérkezési sebességük arányát nevezzük ütközési számnak.
Összeállítás
Ejtsünk le labdákat bizonyos magasságból vízszintes talajra, és mérjük meg, hogy milyen magasra pattannak vissza.
Eszközök
hosszú vonalzó vagy mérőszalag., Labdák (gumilabda, ping-pong labda, stb.)
Magyarázat
111. Ütközési szám mérése
Ejtsünk labdákat bizonyos magasságból vízszintes felületre. A labdák sohasem pattannak vissza tökéletesen rugalmasan, hanem az ütközésük részben rugalmas, részben rugalmatlan. Ezt úgy is megfogalmazhatjuk, hogy a felületre v sebességgel érkezõ labdák kv sebességgel pattannak vissza, ahol 0 < k < 1, vagyis k egy nulla és egy közé esõ szám. Ezt a számot nevezzük ütközési számnak.
Az ütközési számot meghatározhatjuk, ha megmérjük, hogy bizonyos magasságból ejtve a labdát, az mekkora magasságra pattan vissza. Legyen az elengedés magassága h1, a visszaérkezés magassága h2. A labda leérkezési sebességét jelöljük v-vel, a visszapattanási sebességét pedig kv-vel. A leérkezésre és a visszapattanásra külön-külön felírhatjuk az mechanikai energia megmaradás törvényét: mgh1 = mv2/2 és mgh2 = m (kv)2/2. Ha a második egyenletet elosztjuk az elsõvel, majd mindkét oldalból gyököt vonunk, akkor megkapjuk az ütközési számot:
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ütközési szám a leesõ tárgy (a mi esetünkben labda) tulajdonságai mellett a talaj mechanikai tulajdonságaitól (rugalmasságától, keménységétõl) is függ.