Média
Jelenség leírása
A lejtőn lefelé mozgó test gyorsulása lehet pozitív (lefelé mutató), lehet negatív (felfelé mutató), illetve lehet nulla is (ilyenkor állandó sebességgel mozog a test). A lejtőn felfelé mozgó test gyorsulása mindig ellentétes a sebességének irányával (ilyenkor a test mindig lelassul).
Összeállítás
A lejtőre helyezett fahasábot magára hagyjuk, illetve kezdősebességet adunk neki.
Eszközök
Állítható hajlásszögű lejtő, fahasáb.
Magyarázat
105. Mozgás a lejtõn
A lejtõre helyezett testre a gravitáción (nehézségi erõn) kívül a lejtõ is hat. A lejtõ hatását két részre szokás bontani: a lejtõre merõleges kényszererõre és a súrlódási erõre. Ezért úgy szoktunk fogalmazni, hogy a lejtõn mozgó testre három erõ hat: a nehézségi erõ, a lejtõre merõleges kényszererõ és a súrlódási erõ.
A lejtõre merõleges kényszererõ eredményezi azt, hogy a test a lejtõn marad, a lejtõre merõleges irányban nem végez mozgást. A kényszererõ nagyságát úgy számíthatjuk ki, ha a nehézségi erõt két összetevõre bontjuk, lejtõ menti és lejtõre merõleges összetevõkre. A lejtõ kényszerereje (amit nyomóerõnek, illetve tartóerõnek is szokás nevezni) a nehézségi erõ lejtõre merõleges összetevõjével tart egyensúlyt:
Fny =mgcos .
Ha a test mozog a lejtõn, akkor a súrlódás csúszási súrlódásként jelentkezik. A csúszási súrlódási erõ nagysága a test és a lejtõ közötti csúszási súrlódási együttható, valamint a lejtõre merõleges nyomóerõ szorzata:
Fs =Fny =mgcos .
A csúszási súrlódási erõ iránya ellentétes a test sebességvektorának irányával. Legtöbbször olyan eseteket vizsgálunk, amikor a test egydimenziós mozgást végez a lejtõ úgynevezett lejtmenete mentén. A továbbiakban ennek két esetét tárgyaljuk: amikor a test lefelé, illetve amikor felfelé halad a lejtõn.
Ha a test lefelé mozog a lejtõn, akkor a gyorsulását így határozhatjuk meg:
mgsin -mgcos =ma,
amibõl a=g (sin -cos ). Ilyenkor a lefelé irányt tekintjük pozitívnak. Ha a lejtõ hajlásszöge elegendõen nagy, illetve a súrlódási együttható megfelelõen kicsiny (sin > cos ), akkor a test lefelé gyorsul a lejtõn, a gyorsulás pozitív. Ha a lejtõ hajlásszöge kicsiny, illetve a súrlódási együttható elegendõen nagy (sin < cos ), akkor a gyorsulás negatív, a lejtõn lefelé mozgó test lelassul. Ha a gyorsulás nulla (sin = cos , vagyis ), akkor a test állandó sebességgel mozog lefelé a lejtõn.
Ha a test felfelé mozog a lejtõn, akkor a nehézségi erõ lejtõ irányú összetevõje és a súrlódási erõ azonos irányú, vagyis a test gyorsulását így határozhatjuk meg:
-mgsin -mgcos =ma,
amibõl a=-g(sin +cos ). Most a felfelé irányt tekintettük pozitívnak, tehát a felfelé mozgó test sebessége pozitív. Ilyenkor a gyorsulás mindig negatív, a felfelé mozgó test minden esetben lelassul és megáll. A lejtõ hajlásszögének és a súrlódási együttható értékének viszonya dönti el, hogy a megállás után a test nyugalomban marad-e, vagy elindul lefelé a lejtõn.